Klinika plazů VFU Brno
https://fvl.vfu.cz/informace-o-fakulte/sekce-ustavy/klinika-chorob-ptaku/klinicka-cinnost/index.html
Literatura
Prosím, nedejte na žádná fóra, leckdy se v nich objevují nesmysly. Vždy čerpejte z kvalitní odborné literatury. Například Petr Nečas – CHAMELEONI.
Veterinární péče
Pevně věřím, že jste si z tohoto webu něco vzali. Snažte se vše dělat proto, aby se zvíře nikdy na veterinu nedostalo. Bohužel, někdy se i přes veškerou vaši snahu a péči, může stát, že zvíře bude veterinární ošetření potřebovat nebo jak to často bývá , je od narození geneticky oslabené.V tomto případě vyhledejte JEN A POUZE odbornou veterinární péči, která se plazi zabývá dnes a denně, ne jen okrajově. Takový lékař zvířeti dává opravdu šanci, v opačném případě může neodborný veterinář neadekvátní terapií jeho stav zhoršit.
Běžná praxe je, že klasický veterinář (který se plazi nezabývá), aniž by provedl nějakou diagnostiku a vyšetření různého druhu, nasadí antibiotika (nebo jen “zázračnou” vitaminovou injekci, která neudělá už vůbec nic). Tohle přesně by se dít nemělo, jelikož tyto specifické zvířata potřebují specifický přístup v rukou odborných lékařů z oboru plazů. Obecně by se tyto léky měly podávat jen v indikovaném případě – po předchozí diagnostice, NIKDY jen “naslepo”,ale s rozmyslem a v šetrných dávkách. Právě dávkování je u těchto zvířat klíčové, vypočítává se velmi přesně podle váhy zvířete a po zvážení dalších komplikací. Mezi základní diagnostické postupy patří klinické vyšetření, koprologické vyšetření trusu, dále pak vyšetření krve, případně rentgenologické či ultrasonografické vyšetření. Bez těchto úkonů, není většinou možné vyslovit diagnózu a tím pádem ani nasadit adekvátní terapii. Místa odběru krve u plazů jsou poměrně specifická a nerespektováním těchto specifik může neznalý veterinář naopak zvířeti ublížit. Totéž platí o klystýrech při potížích s ucpáním střev a o chirurgii ani nemluvně. Chameleon není pes ani kočka a pravidla, platící u nich, na tyto ještěry (ani jiné plazy) nelze vztáhnout.
Zcela jistě existují různá odborná pracoviště v Praze i jinde, já však zcela z praxe doporučuji fakultní kliniku v Brně. Zde se dá ze všech koutů republiky dostat pohodlně a relativně rychle autem. Nehledě na to, že VFU v Brně, jakožto fakultní klinika, není příliš drahá, ani případná hospitalizace zvířete několik dní nestojí mnoho.
VFU – Veterinární a farmaceutická univerzita Brno (Klinika chorob ptáků, plazů a drobných savců) kde jsou lékaři, specialisté, na svém místě a rádi i po telefonu ochotně poradí.
https://fvl.vfu.cz/informace-o-fakulte/sekce-ustavy/klinika-chorob-ptaku/klinicka-cinnost/index.html
V případě jakýkoliv potíží, se neváhejte na kliniku obrátit, telefonní číslo najdete na výše uvedených webových stránkách, jen pamatujte, vždy je lepší se s klinikou na případné návštěvě telefonicky domluvit předem.
Pořízení zvířete
Chameleony bych začínajícím, amatérským chovatelům vůbec nedoporučoval. Pokud se však i přesto rozhodnete chamíka pořídit, vždy předtím důkladně zvažte, zda jste ochotni mu obětovat svůj čas a také peníze (jelikož chov takového chameleona, může být poměrně finančně náročný) a dbejte, PROSÍM, na to, ať má vše potřebné. Vždy chov konzultujte s odborníky (tím myslím opravdové odborníky, ideálně specializované veterináře či profesionální chovatele). Myslete na to, že prodavač je stále jen prodavač a tyto informace leckdy nemá. Dejte si pozor kde zvíře kupujete, často může mít parazity prevážne kokcidie (trus si nechte otestovat, zvíře popřípadě ODBORNĚ přeléčit, náhradu za léčení můžete požadovat). Co se týče samotného nákupu chameleona, zase doporučuji jen opravdu profesionální chovatele. Správný chovatel by neměl mít problém ukázat vám prostředí, ve kterém zvířata chová. Další možnost, za mě ta nejlepší, je si zvíře adoptovat. Některé kliniky nabízejí tuto možnost. Pokud někdy narazíte na zvíře ve špatném stavu nebo ve špatných životních podmínkách nebojte se to, prosím, nahlásit místní veterinární správě. Bohužel je stále hodně případů kdy tyto krásná zvířata velmi trpí špatnou péči a nesprávnýma životníma podmínkama. Dle mého si to nezaslouží!
Doporučené a vyzkoušené produkty
SUNLUX profesionální světla, poradenství (www.terashop.cz), ARCADIA INSECT FUEL (výživa hmyzu), REPASHY BUGBURGER (výživa hmyzu, www.foodrep.cz, po vytvoření gelu uchovávat v lednici), včelí plástový PYL PERGA (lehce stravitelný, plný živin – musí být v lednici!, www.vceli-produkty.eu) , NORI vločky (nasypte trošku jednou týdně k zeleným potravinám, cvrčci je ihned sní, obsahují velké množství jodu, proto raději jen jednou týdně a v malém množství), PIVOVARSKÉ KVASNICE (koupíte v lékárně, 4 tabletky do ubikace hmyzu, bohaté na vitamíny, minerály), KLÍČKY VOJTĚŠKY / ALFALFA (např. mrazem sušené – velmi výživná bohatá zelená potravina, kterou cvrčci milují, dáváte malé množství, takže vám vydrží poměrně dlouho) www.svetplodu.cz , LISTY PAMPELIŠKY (např. mrazem sušené, ve formě prášku) www.svetplodu.cz , u čerstvých pozor na postřiky a pesticidy! VÁPNÍK PREMIUM (kvalitní, jemný vápník bez příměsi, velmi dobře drží na hmyzu www.terasvet.cz