Životní podmínky

Životní prostor

Jedná se o stromové zvíře (krom druhů žijící na zemi), potřebuje tudíž dostatečné množství větví a rostlin. Vhodné rozměry ubikace pro jedno zvíře (chameleon jemenský) jsou ideálně alespoň 90v x 50h x 60š cm. Menší rozměry nedoporučuji.

Terárium by mělo být prostorné, dobře prosvětlené, situované na výšku s dostatečným větráním, ideálně skleněné, umístěné na nějakém podstavci.

Nedávejte terárium na zem, mělo by být položeno na vyšším místě. Nezavírejte chameleona do dřevotřísky nebo kamenem obložených stěn, taktéž není vhodná pískovaná stěna (může dojít k pozření písku a následně ucpání střev), vykašlete se na estetiku, nejde o vás, ale o simulaci JEHO životních podmínek, takže mu to, prosím, dopřejte! Chameleon nežije v bedně nebo jeskyni. Potřebuje se jak schovat, tak mít především přehled a rozhled. Toho dosáhnete právě použitím dostatečného množství větví a rostlin, ale není třeba to přehánět – jestliže mu z terária uděláte nepropustnou džungli, také nebude nadšený, potřebuje výhled.

Rostliny umístíme tak, aby chameleonovi vytvořily zákoutí, do kterých si může zalézt a schovat se, často v takových místech pak spí, jelikož se tam cítí bezpečně. Po větvích bude zase rád šplhat, dostane se po nich k misce, ke světlu, atd.

Chameleoni se obvykle rádi vyhřívají na nejvyšším bodě, proto mu výhřevné místo zajistěte tak, aby bylo na nejvyšší větvi. Terárium zařiďte tak, aby měl chameleon možnost pobývat jak nahoře, tak dole – kde se často chladí, takže i větvičky u země jsou na místě. Pro jeho psychickou pohodu je strašně důležité držet se právě větvičky, kterou dokáže dobře chytit.

Chameleoni obecně jsou velmi citliví na chovné podmínky a zacházení! 

Doporučuji pořídit umělé rostliny, za mne mohu doporučit ty od značky Zoomed, ale najdete jich spousty i jinde. Umělé rostliny se snadno čistí a zvířeti vytvoříte příjemná zákoutí, kam se může schovat. Rostliny můžete použít i živé. Ale pozor, některé mohu být pro chameleony jedovaté nebo jim mohou způsobit alergické reakce a dráždit jim oči. Také je u nich riziko vzniku plísní.  Pokud Váš chameleon rostliny okusuje, může to být příznak dehydratace. Terárium udržujte vždy čisté. Nepoužívejte nikde chemii a pokud máte živé rostliny, pečlivě je osprchujte od postřiku a přesaďte do čisté hlíny bez hnojiv. 

Pro lepší údržbu je fajn udělat jakousi konstrukci z větví a dřevěných tyček, kterou pospojujete stahovacími elektrikářskými svorkami. V případě potřeby celé vytáhnete ven, terárko důkladně vyčistíte apod. Nepoužívejte větvě příliš silné nebo s kluzkým povrchem, spatně se mu po nich šplhá a může i upadnout. 

Ideální je, když 2 – 3 stěny terária zvenku pokryjete fotkou jeho odpovídajícího biotopu. Dneska vám jakoukoli velkou fotku vytisknou a není to ani drahé. Čím více se bude zvíře cítit jako v „domovině“, tím bude spokojenější a dělat vám větší radost. 

Hlavní výskyt a biotop chameleon jemenský: Jemen, hlavně okolí měst Taizz a Ibb, vysoko položené horské oblasti, nejzelenější část Arabského poloostrova, kde panuje subtropické až tropické klima s velkým úhrnem srážek. 

Hlavní výskyt a biotop chameleon pardálí: Madagaskar a přilehlé ostrovy, převážně pobřežní nížiny, kde panuje teplé a vlhké klima se vzdušnou vlhkostí 70-100%. Zde i v období sucha panuje velmi vysoká vlhkost – mějte to na paměti. 

U obou  zvířat varuji před denními teplotami pod 20°C, kdy dochází často k nenávratným poruchám metabolismu. Vemte na vědomí, že plaz je ektotermní živočich, to znamená, že si teplo neumí vyrobit sám a je závislý na okolní teplotě. Pokles ještě pod nižší teploty má po již velmi krátké době fatální následky! Myslete na to, když máte zvíře puštěné „na volno“ nebo při přepravě. 

Osvětlení – UVB, plné spektrum, teplo

Všechny tyto tři druhy světla je důležité vhodně kombinovat. Důležité jsou teplotní zóny v teráriu. Nutno upozornit, že se na trhu občas objeví i nebezpečné zdroje osvětlení, proto je důležité vybrat tu správnou značku. Zde vám dáváme doporučení na velmi kvalitní osvětlení z praxe s nadstandartním servisem a poradenstvím. Značka SUNLUX nabízí profesionální a velmi kvalitní osvětlení, kvalita je podložena vlastním chovem a letitými zkušenostmi a velkým množstvím spokojených zákazníků. Také tyto světla používám a zvířata doslova „ožila“.

Podle velikosti terária můžete kombinovat různé watáže a to jak výbojek 3v1, plného spektra, kompaktu, zářivek a výhřevných světel. Berte na vědomí, že tzv. „tahokov“, který se dává jako časté větraní na terária, výrazně pohlcuje UV-B záření, jestliže světla jsou na stropě. Proto volte jiný „průchodnější“ materiál nebo udělejte na výbojku otvor (zamezte aby se zvíře zde dostalo a neporanilo nebo nepopálilo) či zvolením nižší watáže a kombinací dalších světel můžete UV-B umístit i dovnitř za dodržení jistých podmínek.

V profi chovech je to vše na stropu, kvůli bezpečnosti – zvíře se nepopálí, navíc má větší životní prostor. Všechny lampy mají odpovídající kryt, aby se nepřehřívaly a nezkracovala se životnost. Skla výbojek se nikdy nedotýkejte přímo rukama. Musíte si taky  uvědomit, že každá watáž má jinou výhřevnost, jinou intenzitu UV-B a plného spektra. Dále dbejte na to, ať se na lampy nedostane voda z postřiku. Dobré kryty jsou např. EXO TERRA Glow Light, kdy vnitřní vrstva po zhasnutí světélkuje a zvířeti imituje jakési stmívaní. Mají porcelánovou objímku což je taky důležité pro výbojky, které hodně hřejí. Pro SUNLUX UV PAR30 výbojky je vhodná střední velikost.

Nikdy nedávejte světla do keramických květináčů, ale do odpovídajících reflektorů, některé zvyšují i výkon světel, popřípadě použijte drátěné kryty k tomu uřčené, kvůli větší bezpečnosti zvířete nebo světla umístěte do takové vzdálenosti, kde zvíře nedosáhne – nezapomeňte ale na vhodnou vzdálenost, kdy je UV-B záření ještě účinné. U výbojek je nutné dodržet minimální bezpečnou vzdálenost zvířete. Zvíře má vlastní ochranu proti předávkování UV-B, kdy pod kůží je jakýsi štít, který zabraňuje nadměrným dávkám UV-B. Ale přece jenom jde o simulaci jeho životních podmínek, kdy klasické, zdravé slunce nenahradíte.

Světla můžete, jak jsem již uvedl, různě kombinovat, nejlépe po konzultaci s odborníkem – výbojky s předřadníkem, výbojky bez předřadníku, kompakty, zářivky, výhřevné světla. Mějte ale na paměti, že MUSÍTE zajistit dosah UV-B zářeni na zvíře, což je NEJDŮLEŽITĚJŠÍ, aby v těle mohly probíhat metabolické procesy.

Nejkvalitnějším řešením je vždy VÝBOJKA S PŘEDŘADNÍKEM! Troufnu si tvrdit, že z dlouhodobého hlediska i možná nejvíce cenově výhodná zároveň. Pro většinu terárií by stačila výbojka 3v1 a dohřev dle potřeby. Na takto kvalitní osvětlení doporučuji přepěťovou ochranu a samozřejmě spínací hodiny. Vše je rozepsáno níže. 

UV-B

Nejdůležitější vybavení terária! Vliv UV-B světla na metabolismus, tvorbu vitaminu D a vápníku je u chameleónů (a celkově plazů) složitější, nebudeme tedy zabíhat do podrobností. Co je pro nás důležité vědět je, že bez KVALITNÍHO zdroje UV-B světla bude mít Váš zvířecí miláček brzy zdravotní problémy.

Bez UV-B nedochází k dostatečné tvorbě vitaminu D, u zvířete se mohou objevit deformace, zlomeniny kostí a mnohdy časté padání z větví.

Nedostatek vitaminu D už pak nikdy nedoženete jeho umělým podáváním, spíše naopak tím můžete způsobit další zdravotní problémy a poškodit ledviny (obecně NEDOPORUČUJI uměle dodávat jakékoliv směsi vitaminu, kde je i „déčko“, můžete zvíře lehce předávkovat). Co se týče světla nemělo by se na něm šetřit ale koupit to nejkvalitnější co si můžete dovolit, neboť pro zvíře je kvalitní UV-B (v kombinaci s kvalitním vápníkem)  velmi důležité.

Nejlepší volba jsou kvalitní výbojky s předřadníkem, doporučuji značku SUNLUX (jde o profesionální osvětlení, mají vše v jednom: UV-B, plné spektrum, teplo). Za mě opravdu nejlepší světla na trhu, jak kvalitou, tak cenou, perfektním servisem a poradenstvím. Je to sice větší investice na začátek (zejména kvůli předřadníku), ale vyplatí se. Vaše zvíře to doopravdy ocení. Lampu navíc můžete vyměnit až po roce,  a ne po půl, jako u kompaktu. Svítíme 12hod denně. Musíte vzít v úvahu, že jsou výbojky různého výkonu a každá watáž doporučuje určitou bezpečnou vzdálenost zvíře – výbojka.

Každá má taky jinou intenzitu jasu a výhřevnosti. S tímto jistě mile rád poradí přímo dodavatel osvětlení. U těchto výbojek dopadá UV-B záření (je tím pádem účinné) zhruba cca do 50cm od výbojky. U kompaktu je to často malá vzdálenost – mnohdy 10-20cm, zvíře tak často dostane malé, nedostatečné dávky UV-B, což ho může zdravotně ohrozit. Částečné řešení je odpovídající reflektor, kdy se světlo odráží a zyšuje tím výkon. Ale kvalit jako výbojky s předřadníkem tyto světla zdaleka nedosahují.  Vždy dbejte na to, aby trávilo zvíře dostatek času pod UV-B.

Toto světlo neprochází skrz sklo – tedy svícení přes sklo není účinné! Různé watáže jde různě umisťovat a kombinovat s dalším osvětlením, podle velikosti terária. Vždy dbejte na to ať se zvíře nijak neporaní o osvětlení. Výbojku s UV-B je lepší  umístit centrálně doprostřed. Předřadník můžete koupit univerzální a podle potřeby změnit watáž lampy v případě např. parních letních dnů. Pozor při rosení, na světla se nesmí dostat voda. Osvětlení najdete na www.terashop.cz

Plné  (full) spektrum 

Opomíjené osvětlení, ale VELMI potřebné pro celkové zdraví, psychiku, žravost a vnímání zvířete. Uvědomte si, že tento plaz vidí světlo jinak než my – vyžaduje velmi vysokou intenzitu denního spektra. Jen ZMĚNA kvalitního osvětlení pomůže často vyřešit spousty neduhů. Pokud máte výbojku SUNLUX 3v1, ta již plné spektrum obsahuje a nic dalšího tedy není potřeba. V opačném případě dokupte full-spektrum zářivku, kompakt nebo výbojku. Tímto světlem svítíme stejně dlouho jako UV-B, tedy 12hodin denně.

Chameleoni jemenští patří do skupiny heliofilních zvířat – upřednostňující a milující slunce (nejsou schopni přežívat bez něj).

Tito ještěři se opravdu dobře cítí v teráriu s intenzivním zdrojem světla a tepla. Dopřejte vašemu mazlíčkovi fullspektrum, bude nadšený! Je to přeci jen stromové zvíře, je to pro něj přirozené. Když mu ho nedáte, přirovnal bych to asi k tomu, jakoby jste ho chovali v obýváku, kde máte pološero nebo zatažené závěsy. Bez tohoto osvětlení často strádají, špatně se vybarvují nebo méně přijímají potravu. Ani tento druh světla, stejně jako UV-B není účinné pře sklo! Osvětlení najdete na www.terashop.cz

Výhřev

Někdy je potřeba terárium dohřát. K tomu můžete použít různé zdroje. Různé watáže a typy žárovek volíme dle aktuální potřeby dohřevu.

Mělo by zde být několik teplotních zón. Zvíře se musí mít možnost vyhřát, ale zároveň nepřehřát a zchladit se!

Zvíře by mělo mít možnost termoregulace, tj. možnost volby, zda si samo vleze pod výhřev nebo se schová do stínu. Ideálně by se teplota v teráriu měla pohybovat uprostřed v rozmezí od 25 – 28°C, nahoře pod světly místy mírně vyšší a pod výhřevem lehce přes 30°C, u dna může klesnout na 23°C. V noci by nikdy teplota neměla klesnout pod 20°C !! U chameleona pardálího volte teplotu zhruba o cca 1-2°C vyšší. Výhřevné lampy dáváme v odpovídajícím krytu, většinou na strop (kovovou mřížku terária). Nedoporučuji žárovku umisťovat do květináče. Teplotu měřte teploměrem v teráriu a infra teploměrem na různých místech, jelikož hodnoty se zkreslují v závislosti na tom, kde je umístěn (v blízkosti zdroje světla bude ukazovat logicky hodnoty vyšší, atd.). Proto je důležité měřit teplotu na několika místech (výhřevné místo, běžný prostor a chladnější místa). Výhřevné žárovky volíme podle okolní teploty a velikosti ubikace. Je jasné, že v zimě bude potřeba často terárium více dohřát než v teplejších měsících. Berte na vědomí, že samotná výbojka SUNLUX 3v1, nejen svítí, ale i hřeje. V teplých měsících bude stačit i tato samotná mnohdy. Problém může nastat v létě, v přehřátých bytech. V tomto případě to řešíme pořízením univerzálního předřadníku, kde si přepínáme jednotlivé watáže a měníme lampu za slabší a nebo na extrémní parné dny zapnete jen kompakt, který nehřeje. Vždy světla umisťujeme tak, aby se zvíře nespálilo! Zjistíte brzo sami, kde zvíře rádo pobývá. Někdy u dna, když mu je horko, někdy uprostřed, někdy zase jen pod výhřevem. Samo si reguluje teplotu a ví, co je pro něj aktuálně dobré, proto by mělo mít v teráriu určitý teplotní gradient

(NE)SUBSTRÁT

Každý správný chovatel či veterinář vám může potvrdit, že substrát je lepší nepoužívat vůbec. Písek, lignocel, rašelina a další tomu podobné, jsou více než nevhodné a to z jednoho prostého důvodu – chameleon je může pozřít (ať už úmyslně či neúmyslně s potravou) a může dojít k ucpání střev a zástavou vylučování, což mnohdy končí chirurgií, v lepším případě prováděním klystýrů. Nikdy v tomto případě nechoďte k běžnému veterináři (neadekvátní terapií můžete jeho stav zhoršit), ale na specializované pracoviště, kde vědí, jak vašemu zvířátku pomoci. Dno můžete nechat holé nebo vystlat novinami, papírem či kuchyňskými papírovými utěrkami. Je to praktické i z hygienického hlediska – pokud se chameleon vyprázdní, jednoduše bobek seberete a vyhodíte. NIKDY nenechávejte trus dlouho v ubikaci, tvořily by se bakterie.
Substrát v tomto případě nabízíme u gravidní samičky v nějaké vetší misce, kde může pohodlně vajíčka vyklást.

Větrání terária

Celý strop by měl být větraný (u chameleona pardálího může být tato větrací mřížka o něco málo menší kvůli lepšímu udržování vlhkosti). To znamená umístit síť, pletivo nebo mříž přes co největší plochu terária, jak to konstrukce dovolí. Plus by měl být samozřejmě další větrací pás dole kvůli cirkulaci vzduchu. Opravdu nevhodné jsou terária s malým větracím páskem ve stropu, vzduch je často zatuchlý, stojatý a může docházet k přehřívání terária a tvorbě plísní.

Volný pohyb

Je na místě, pokud máte pro něj připravený velký výběh v podobě klece nebo něčeho podobného, kde se může pořádně protáhnout. Samozřejmě musí být v teple a s odpovídajícím osvětlením, s výjimkou letních dnů, kdy takto může být venku. Nejde ale o náhražku terária, v něm by měl trávit největší část svého času a vždy uvažte roční dobu a teplotu. Dopřejte mu zde dostatek větví, rostlin. Musí mít možnost výhledu, výhřevu, ale i stínu a místa kde se může schovat. Nikdy nepouštějte vaše chamíky volně po bytě! Jednak by mohlo dojít k nějakému poranění či úrazu a za druhé tam nemá dostatečné osvětlení ani teplotu – ta pokojová je pro chameleony nedostatečná. Na fotce v galerii je vysoká klec kde se mohou chamíci občas pořádně protáhnout. Světla jsou zde nad mříží neboť chamík může šplhat až do stropu po pletivu tak aby se nepopálil přímo o horkou lampu.