Voda
Hydratace je velmi nezbytná!!!
Yemen, kde žijí chameleoni jemenští není poušť, jak si plno lidí myslí. (Madagaskar už vůbec ne – chameleon pardálí). Zde žijí ve vlhkých horských oblastech s vysokými srážkami. Už jen správnou hydratací můžeme předejít mnoha zdravotním problémům. Rosíme vydatně stěny terária a listy rostlin 2x denně! Většinou olizuje kapky vody ze stěn nebo rostlin. Můžete pořídit také dripper (kapátko) nebo automatické rosící zařízení. VELMI doporučuji chameleonům také nabízet vodu ze stříkačky (jednou za dva až tři dny, máte jistotu že je hydratovaný). Nikdy jim vodu ale nedávejte násilím nebo přímo na nozdry! Mohli by vodu vdechnout do plic. Stačí když dáte pár kapek na čumák a počkáte, až si vezmou, většinou začnou pít. Krom toho dejte vždy na dno terária mělkou misku s vodou – chameleon se jednak může sám napít (i když stojatou vodu pijí málokdy, ale existují i výjimky) a zároveň tím udržujete i vlhkost v teráriu. U CHAMELEONA PARDÁLÍHO JE HYDRATACE JEŠTĚ VÍC DŮLEŽITÁ. Jeho domovinou je převážně Madagaskar, kde je vlhkost ještě vyšší. Můžete si taky vyrobit kapátko, pítko z infusního setu a pet lahve. Všude platí jen jedno – voda se musí měnit a být čerstvá. Jestliže budete rosit, můžete si všimnout, že často chamík olizuje kapičky na čumáku. Hydrataci také podpoříte podáváním malého množství rostlinné stravy. Co a jak mu dávat je popsáno níže. Dehydrataci zvířete taky často můžete poznat tak, že má dost zapadlé oči. Může to ale taky znamenat nějaký další zdravotní problém. Vždy konzultujte s odborným lékařem.
Potrava
Chameleon je hmyzožravec. Cvrček je ideální potrava. Ideálně nutričně vyživený pomoci gutload.
Cvrček je lehce stravitelný a má málo tvrdých částí. Nejlépe doma výživně krmený (GUTLOAD – tj. v překladu „krmíme krmení“) – viz dále. Můžete také použít kobylky z louky nebo lesa, z oblastí, kde jste si jisti, že nedochází k používání pesticidů. Takto v přírodě nachytaný hmyz je přirozeně plný živin a vitaminů. Nepodávat hmyz PŘÍLIŠ VELKÝ!! Vždy adekvátní velikosti zvířete. Jinak hrozí riziko poranění dutiny ústní nebo jícnu při pozření. Švábi, sarančata – obecně příliš nedoporučuji, jednak kvůli velikosti, ale hlavně proto, že křídla obsahují velké množství chitinu, který je pro chameleona špatně stravitelný a může docházet k obstipacím. Navíc mají velká kusadla a snadněji může dojít k pokousání zvířete. Pokud chcete zkrmovat švábi, dobrou alternativou je měkčí turkistánský druh švába, a nebo krmit švábi ve svleku, kdy jsou nejměkčí. Upřímně je lepší krmit jedním druhem hmyzu, který je dobře krmený a plný živin. NIKDY nekrmte ČERVI!! Obsahují pouze tuk a těžko stravitelné části (chitin), výživová hodnota je nulová. Často dochází navíc k pokousání zvířete zevnitř, kdy mu může červ vážně ublížit nebo poranit jazyk a zvíře přestává jíst.
Doplňky stravy – vitamíny
Krmný hmyz denně obalujeme v tom nejkvalitnějším čistém vápníku bez příměsí – BEZ TOHO SE CHAMELEON NEOBEJDE! Co se týče veškerých doplňků stravy, za mě je toto jediný prvek, který je nutno externě dodávat. Pokud kvalitně krmíte hmyz, bude již obsahovat veškeré vitaminy. Není tedy potřeba kupovat různě směsi minerálů a vitaminů, kterými naopak můžeme (vzhledem k nadbytku vit D3) ublížit, jak jsem již zmiňoval. Vápníkem lehce obalujeme každou dávku hmyzu.
Ovoce a zelenina
Dále můžeme chamíkům občas (jednou za tři dny) nabídnout kousek salátu (ne ledový – obsahuje hodně fosforu a může tedy škodit ledvinám), jahody, meloun či papayu (nebo obecně veškeré měkké ovoce bez semen). Ovoce krájíme na malé kousky, aby se chameleon neudusil, neboť vždy polyká celé sousto najednou. Vše samozřejmě vždy důkladně omyté. Vyvarujte se příliš sladkému ovoci jako je hroznové víno, cukr zde obsažený může mít vliv na kazivost malých zoubků, které zvíře používá k usmrcení hmyzu. Nekrmte chameleona ani hmyz citrusy – odvápňují! Někteří jedinci nebudou chtít rostlinnou stravu přijímat nebo budou dávat přednost různým druhům, každý jedinec je individuál. Obecně je přitahuje červená barva, vyzkoušejte mu proto nabídnout meloun či jahody.
Kdy a jak krmit
Hmyz ideálně umístíme do vyšší misky, ze které si je chameleon bez problému sám chytí. Tak budete mít přehled o tom, kolik zvíře sní a také nehrozí riziko pokousaní od hmyzu. Pokud přeci jenom hmyz pouštíme na volno, je nutné mu vždy nabídnout krmení – třeba kus salátu, aby se hladový cvrček nepustil do chameleona. Taková kousná poranění většinou bývají dosti ošklivá a mnohdy mohou končit až amputací ocasu, což jak si dovedete představit, je pro chameleona velmi nepříjemné, je to pro něj jakési „kormidlo“, či pátá končetina, důležitá pro pohyb a rovnováhu. Hmyz puštěný volně se navíc často někde schová a lidé si pak myslí jak chameleon jí, ale ve skutečnosti strádá. Ideálně zvíře krmte ráno nebo dopoledne, ať mu metabolismus, tím jak se chameleon postupně nahřívá, potravu dobře stráví (tzn. krmíme v době svícení). Zvíře aby natrávilo potravu je třeba SVÍTIT (a současně tím vyhřívat) – tzn. nemůžete krmit k večeru, kdy se světla za chvíli zhasnou nebo brzy ráno, kdy se světla naopak zapnou až za dvě tři hodiny. Chameleon tráví potravu pouze, pokud má adekvátní teplo!! Souvisí to s jeho metabolismem – enzymy mohou správně fungovat jen při určité okolní teplotě. Průměrná ideální porce pro dospělého, zdravého chamíka je 3-5 odrostlejších cvrčků denně (které víte, že opravdu snědl). Osobně krmím menšími až středními cvrčky nejraději, neboť jsou lepé stravitelní než velcí a přerostlí. Menší podávám 4-5ks a čím jsou větší snižuji. Jeden den můžete dát míň, jiný naopak víc. Ve volné přírodě má taky výkyvy v množství přijímané potravy. Jeden den v týdnu je ideální půst, aby se pročistil trávicí trakt. Často bývají chameleoni podvýživeni z důvodu cvrčků „navolno“ kdy se mu schovají (lepší je krmení z misky) a nedostatečné výživové hodnoty hmuzu (zde je důležitý gutload hmyzu). Dávka krmného hmyzu závisí také na aktuálním zdravotním stavu jedince. Zvířata můžete také krmit z pinzety k tomu určených (oblé hrany, žádné ostré části, kvůli poranění jazyka). Samozřejmě musíte brát v potaz zdravotní stav zvířete a k tomu mu vždy přizpůsobit množství potravy.
Gutload hmyzu
Jde o nakrmení hmyzu před podáním chameleonovi, kdy je podávaný hmyz plný živin.
Uvědomte si, že co s ní hmyz, sní následně i chamík. Ideální je mít hmyz ve velkém plastovém boxu s víkem, kde je zajištěno dostatečné větrání (například síť) přes celý strop, aby nedocházelo k zapařování. Dno bohatě vystelte vločkami, ostatní budete přidávat po troškách. Dejte kousek ovoce či zeleniny do mělké misky ať vlhké potraviny nejsou na vločkách a neplesniví. Vše je ale potřeba denně měnit, nic vám nesmí v boxu hnít! Dále můžete použít speciální směs REPASHY, která se po zalití vroucí vodou a ztuhnutí v lednici změní v extra výživný gel, který hmyz zároveň hydratuje (také do mělké misky, např. k jablku či mrkvi, každý den čerstvé a uchovávejte gel v lednici). Do další misky nasypte „ZELENÉ“ – arcadia insect fuel, sušené pampelišky, klíčky vojtěšky apod., velmi důležitý je také VČELÍ PYL!! Ten zajistí hmyzu extrémní dávku živin! Přidejte pár slunečnicových semínek, pivovarské kvasnice viz níže. Denně odstraňujte mrtvé cvrčky, celý box pak čistěte zhruba 2-4x do měsíce, podle znečištění a počtu hmyzu – box by nikdy neměl zapáchat (jednoduše mějte náhradní box, kam cvrčky přesypete, původní vytřete papírovou utěrkou, dáte nový podklad, nové proložky od vajec a nasypete postupně zpět pouze živý hmyz, už hezky do čistého). V létě dejte listy pampelišek – pozor na postřiky a pesticidy!!! ČERSTVOU STRAVU CVRČKŮM MUSÍTE DENNĚ MĚNIT. Misky mělké (např. petriho misky), aby si do nich hmyz pohodlně zalezl, nebo na okraj dejte kousek proložky od vajec, sami si po ní vylezou (hlavně když jsou hodně malí). Ideální je koupit mini cvrčky a vykrmit si je na pořádných potravinách. Když dorostou, jsou plni živin, ne jak z obchodu, kde mnohdy jediné co mají k dispozici je kus salátu (někdy ani to ne). V jednom boxu je ideální mít odrostlejší jedince ke zkrmení a do druhého založit novou kolonii, která postupem doroste. Nedoporučuji krmit citrusy – odvápňují, a živočišnými produkty (psí granule, krmeni pro rybičky a pod. – větší riziko DNY). Kobylky ve volné přírodě taky konzumují různé traviny, byliny a vůbec rostlinné produkty, proto je taky volně nachytaný hmyz výživově plnohodnotný. Můžete vyžkoušet různé potraviny, ale vždy dbejte na to aby neobsahovaly velké množství fosforu a kyseliny šťavelové.